>

Lugemisvara

Viimati muudetud: 22.06.2016

ALGKLASSIDE KODULUGEMINE

1. klass

E. Raud ” Peep ja sõnad” või A. Pervik ” Paula lood”
E. Raud ” Sipsik”

2. klass

T. Egner ” Sööbik ja Pisik”
J. Vaiksoo ” Neli hommikut ja üks õhtu”
A. Lindgren ” Pipi Pikksukk”
Üks vabalt valitud teos

3. klass

Annie M. G. Schmidt ” Viplala lood I” (II)
A. Kivirähk ” Leiutajateküla Lotte”
K. Vainola ” Ville” või K.Kass ” Käru- Kaarel” või I. Tomusk ” Tere, Volli!”
A. Lindgren ” Vahtramäe Emil”
Üks vabalt valitud teos

4. klass

A. Lindgren ” Vennad Lõvisüdamed” või ” Röövlitütar Ronja”
E. Kärstner ” Veel üks Lotte” või ” J. Rannap ” Agu Sihvka annab aru”
M. Keränen ” Varastatud oranž jalgratas”
Wimberg ” Härra Padakonn”
Üks vabalt valitud Eesti autori teos.

PÕHIKOOLI  JA  GÜMNAASIUMI  LUGEMISVARA 2016/2017

V klass

Kohustuslik

  1. Harri Jõgisalu „Vesiratta Madis“ (septembri keskpaik)
  2. M. G. Schmidt „Miisu“ (oktoober)
  3. Reet Made „Veli Oliver“või „Salaroheline hiis“(jaanuar)Mark Twain „Tom Sawyer“ (märts-aprill)
  4. Roald Dahl „Matilda“ (mai algus)

Soovituslik

H. Jõgisalu „Kärp“, „Metsapaharet“, Maaleib“

Jaan Rannap „Viimane Valgesulg“, „Nelja nimega koer“

Jaagup Alaots (koostaja) „Salapärased kassid“

Sylvia Shepherd „Brocky“

Lucy Maud Montgomery „Roheliste Viilkatuste Anne“

Lauren St John „Valge kaelkirjak“

Meg Cabot „Printsessi päevikud“

Jaanus  Vaiksoo „Lumemöll“

Valdis Rumnieks „Iidse tamme saladus“

Leena Krohn „Inimkuues“

Konstantin Paustovski „Pillikeel“

P. L. Travers „Mary Poppins“

 

VI klass

Kohustuslik

  1. Jaan Kross „Mardileib“ (septembri algus)
  2. James Krüss „Timm Thaler ehk müüdud naer“ (oktoober)
  3. Rowling „Harry Potter ja Azkabani vang“ (detsember-jaanuar)
  4. Ferenc Molnar „Pal-tänava poisid“ (veebruar)
  5. Eno Raud „Kalevipoeg“ (eepose ümberjutustus – märts-aprill)
  6. Raamat vabal valikul (mai)

Soovituslik

E. Nizurski „Marek Pieguse seiklused“

D. Leesalu „Mahajäetud maja“

H. Kuttner „Kalmisturotid“

G. Rodari „Cipollino seiklused“

E. Raud „Lugu lendavate taldrikutega“

J. Smuul „Meremees Murka“

J. Rannap „Koolilood“

F. H. Burnett „Salaaed“, „Väike lord Fauntleroy“, „Väike printsess“

J.  Brzechwa „Pan Kleksi akadeemia“

R. Kipling „Mowgli“

Tolkien „Kääbik“

A. Reinla „Miikael“

R. L. Stevenson „Aarete saar“

H. Käo „Ajamasin“

E. Kärstner „Emil ja salapolitseinikud“

M. Twain „Prints ja kerjus“

E. Kippel „Meelis“

VII klass

Kohustuslik:

  1. O. Luts „Kevade“ (kohe septembri alguses, lugege enne kooli läbi
  2. Anne Franki päevik (september, lugege augusti lõpus läbi)
  3.  Aidi Vallik „Kuidas elad, Ann?”(november)
  4. Üks reisiraamat vabal valikul (veebruar)
  5. O. Preussler „Krabat“ (aprill)

Soovituslik:

Helga Nõu „Pea suu!“, „Tõmba uttu!“

Gerald Durrell „Minu pere ja muud loomad“, „Linnud, loomad ja sugulased“, „Loomaaed saarel“, „Loomaaed pagasis“

Jules Verne “20 000 ljööd vee all” , „Kapten Granti lapsed“, „15-aastane kapten“, „Saladuslik saar“

Aidi Vallik “Mis teha, Ann” ja “Mis sinuga juhtus, Ann?”

Jüri Parijõgi „Teraspoiss“

Leelo Tungal “Varesele valu”
J. R. R. Tolkien “Sõrmuste isand” (I-III)

Daniel Defoe „Robinson Crusoe“

Juhan Jaik „Kaarnakivi“

David Almond „Skellig“

Michael Hoeye „Kõrbeliiva maetud. Hermux Tantamoqi seiklused“

Terry Pratchet „Võlukunsti värv“

Peter Bichel „Ameerikat ei ole olemas“

James Stephens „Kullapott“

VIII klass

Kohustuslik

  1. Antoine de Saint-Exupéry „Väike prints“ (september, loe enne kooli algust läbi)
  2. Oscar Wilde „Õnnelik prints“ (septembri lõpp-oktoobri algus)
  3. W. Golding „Kärbeste jumal“ (november)
  4. George Orwell „Loomade farm“  (jaanuar)
  5. A. C. Doyle „Etüüd punases“ (veebruar-märts)
  6. A. Kitzberg „Libahunt“ (aprill-mai)
  7. Soovijatel üks ulmeromaan omal valikul

Soovituslik

R. Bradbury „Marsi kroonikad”

N. Harper Lee „Tappa laulurästast“

M. Karu „Nullpunkt“

D. Leesalu „Mängult on päriselt“

D. Hill „Näeme veel, Simon“

J. D. Salinger „Kuristik rukkis“

C. Dickens „Oliver Twist“

J. Tangsoo „Hanejaht“

E. A. Poe´ novellid

A. Christie´ kriminaalromaanid

M. Haddon „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal“

N. Mc Clintok „Üle ääre“

IX klass

  1. Andrus Kivirähk „Rehepapp“ (september; loe enne kooli algust läbi);
  2. novellikirjandust ja luulet õppeaasta vältel: Mehis Heinsaar „Rändaja õnn“, Jaan Kross„Väike Vipper“ ja Edgar Allan Poe „Kaev ja pendel“, Tuglase „Popi ja Huhuu“ ja „Suveööarmastus“; Lydia Koidula, Juhan Liivi, Ernst Enno, Viivi Luige, Gustav Suitsu jt autorite luuletekste;
  3. Eduard Vilde „Pisuhänd“;
  4. Margus Karu „Nullpunkt“;
  5. uuem eesti kirjandusteos omal valikul (ettekanne ja arvustus).

Soovituslik

Jaan Kross „Wikmani poisid“

Valev Uibopuu „Janu“

August Gailit „Toomas Nipernaadi“

Karl Ristikivi „Rohtaed“

Mats Traat „Inger“

A. H. Tammsaare „Kõrboja peremees“

J. Aavik, A. Lamp „Keeleuuenduse lõpmatu kurv“

Mehis Heinsaar „Härra Pauli kroonikad“

August Kitzberg „Kauka jumal“

Sass Henno „Mina olin siin“

X klass

  1. Eduard Petiška „Vanakreeka muistendid ja pärimused“ : „Prometheus“, „Orpheus“,„Sisyphos“, „Herakles“, „Oidipus ja Antigone“, „Trooja sõda“, „Odysseuse teekonnad“;(september)
  2.  Giovanni Boccaccio „Dekameron“ (eellugu + 2 novelli vabal valikul);
  3. William Shakespeare „Hamlet“;
  4. Moliere „Tartuffe“;
  5. Prosper Mérimée „Carmen”;
  6.  õppeaasta vältel novellistikat eesti ja välisautoritelt: Jerome David Salinger, Peet Vallak,Oscar Wilde, Mati Unt jt;
  7. õppeaasta vältel luulet eesti autoritelt: Artur Alliksaar, Betti Alver, Doris Kareva, ViiviLuik, Paul-Eerik Rummo, Juhan Viiding, Andres Ehin, Karl Ristikivi, Jaan Kross;
  8. Anton Tšehhov „Kolm õde“.

Soovituslik

Sophokles „Kuningas Oidipus”

Emily Jane Brontė „Vihurimäe”

Johann Wolfgang von Goethe „Faust“

Victor Hugo „Jumalaema kirik Pariisis”

Gustave Flaubert „Madame Bovary”

Voltaire „Candide”

Henrik Ibsen „Metspart”

Emile Zola „”Thérčse Raquin”

Jane Austen „Uhkus ja eelarvamus“

XI klass

Kursus „Kirjanduse põhiliigid ja žanrid”

  1. Fjodor Dostojevski romaan „Idioot“; (septembri lõpp)
  2. Anton Tšehhovi novellid „Daam koerakesega“, „ Ametniku surm“, „Kurbus“;
  3. Mehis Heinsaare novell „Ilus Armin“;
  4. Juhan Viidingu luulekogu.

Kursus „20. sajandi kirjandus“

  1. A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus“;
  2. Ernest Hemingway „Vanamees ja meri“;
  3. Franz Kafka „Metamorfoos“;
  4. George Orwell „1984“.

Soovituslik

Hermann Hesse „Stepihunt”

F. Scott Fitzgerald „Suur Gatsby”, „Sume on öö“

Jaan Kross „Keisri hull”

E. M.Remarque „Triumfikaar“

Lev Tolstoi „Anna Karenina“

Samuel Beckett „Godot`d oodates“

XII klass

Kursus „Uuem kirjandus“

  1. Emil Tode „Piiririik“ (september)
  2. Hanif Kureishi „Äärelinna Buddha“
  3. uuemat eesti novellistikat ja luulet
  4. 21. sajandil ilmunud uuem kirjandusteos eesti või välisautorilt (ettekanne + arvustus kursuse lõputööna): romaan, jutustus, memuaristika, novellikogu, näidend, essee(kogu)

Kursus „Kirjandus ja ühiskond“

  1. Juhan Viidingu luulekogu
  2. Mihhail Bulgakov „Meister ja Margarita“
  3. Anton Hansen Tammsaare „Tõde ja õigus IV“

Soovituslik (ideid valikteoseks kursusel „Uuem kirjandus“)

Mari Saat „Lasnamäe lunastaja“ (2008, eestivenelastest)

Mehis Heinsaar „Vanameeste näppaja“ (2005, maagilis-realistlik novellikogu)

Andrus Kivirähk „Mees, kes teadis ussisõnu“ (2007)

Ervin Õunapuu „Eesti gootika“ (2010, absurd)

Andrei Ivanov „Harbini ööliblikad“ (2013, ajalooline kunstnikuromaan)

Sofi Oksanen „Puhastus“,“Stalini lehmad“, „Kuhu tuvid kadusid“ (lähiajalugu)

Daniel Kehlmann „Maailma mõõtmine“ (maagiline realism)

Carlos Ruiz Zafon „Tuule vari“ (maagiline realism, postmodernism)

Haruki Murakami „Kafka mererannas“ (maagiline realism), „Norra mets“, „1Q84“ (jaapani

romaan)

Stieg Larsson „Millenniumi triloogia“ (rootsi krimikirjandus)

Jonas Gardell „Ühe koomiku lapsepõlv“ (rootsi tragikoomiline arenguromaan)

Peter Hoeg „Preili Smilla lumetaju“ (taani krimikirjandus)

Orhan Pamuk „Lumi“ (türgi romaan)

Kjell Westö „Kus kõndisime kunagi“ (Soome lähiajalugu)

Michael Cunningham „Tunnid“ (postmodernism, psühholoogiline romaan)

Arundhati Roy „Väikeste asjade jumal“ (india postkolonialistlik romaan )

Ian McEwan „Tsementaed“ (psühholoogiline kujunemisromaan)

Soovi korral lae fail alla:

PÕHIKOOLI JA GÜMNAASIUMI LUGEMISVARA 2016 /2017