>

Lugemisvara

Viimati muudetud: 26.09.2017

ALGKLASSIDE KODULUGEMINE

1. klass

E. Raud ” Peep ja sõnad” või A. Pervik ” Paula lood”
E. Raud ” Sipsik”

2. klass

T. Egner ” Sööbik ja Pisik”
J. Vaiksoo ” Neli hommikut ja üks õhtu”
A. Lindgren ” Pipi Pikksukk”
Üks vabalt valitud teos

3. klass

Annie M. G. Schmidt ” Viplala lood I” (II)
A. Kivirähk ” Leiutajateküla Lotte”
K. Vainola ” Ville” või K.Kass ” Käru- Kaarel” või I. Tomusk ” Tere, Volli!”
A. Lindgren ” Vahtramäe Emil”
Üks vabalt valitud teos

4. klass

A. Lindgren ” Vennad Lõvisüdamed” või ” Röövlitütar Ronja”
E. Kärstner ” Veel üks Lotte” või ” J. Rannap ” Agu Sihvka annab aru”
M. Keränen ” Varastatud oranž jalgratas”
Wimberg ” Härra Padakonn”
Üks vabalt valitud Eesti autori teos.

PÕHIKOOLI  LUGEMISVARA  2017/2018

V klass

Kohustuslik

  1. Harri Jõgisalu „Vesiratta Madis“
  2. M. G. Schmidt „Miisu“
  3. Reet Made „Veli Oliver“või „Salaroheline hiis“
  4. Mark Twain „Tom Sawyer“
  5. Roald Dahl „Matilda“

Soovituslik

H. Jõgisalu „Kärp“, „Metsapaharet“, Maaleib“

Jaan Rannap „Viimane Valgesulg“, „Nelja nimega koer“

Jaagup Alaots (koostaja) „Salapärased kassid“

Sylvia Shepherd „Brocky“

Lucy Maud Montgomery „Roheliste Viilkatuste Anne“

Lauren St John „Valge kaelkirjak“

Meg Cabot „Printsessi päevikud“

Jaanus  Vaiksoo „Lumemöll“

Valdis Rumnieks „Iidse tamme saladus“

Leena Krohn „Inimkuues“

Konstantin Paustovski „Pillikeel“

P. L. Travers „Mary Poppins“

VI klass

Kohustuslik

  1. Jaan Kross „Mardileib“
  2. James Krüss „Timm Thaler ehk müüdud naer“
  3. Rowling „Harry Potter ja Azkabani vang“
  4. Ferenc Molnar „Pal-tänava poisid“
  5. Eno Raud „Kalevipoeg“ (eepose ümberjutustus)
  6. Raamat vabal valikul

Soovituslik

E. Nizurski „Marek Pieguse seiklused“

D. Leesalu „Mahajäetud maja“

H. Kuttner „Kalmisturotid“

G. Rodari „Cipollino seiklused“

E. Raud „Lugu lendavate taldrikutega“

J. Smuul „Meremees Murka“

J. Rannap „Koolilood“

F. H. Burnett „Salaaed“, „Väike lord Fauntleroy“, „Väike printsess“

J.  Brzechwa „Pan Kleksi akadeemia“

R. Kipling „Mowgli“

Tolkien „Kääbik“

A. Reinla „Miikael“

R. L. Stevenson „Aarete saar“

H. Käo „Ajamasin“

E. Kärstner „Emil ja salapolitseinikud“

M. Twain „Prints ja kerjus“

VII klass

Kohustuslik:

  1.  O. Luts „Kevade“ (kohe septembri alguses, lugege enne kooli läbi)
  2. Anne Franki päevik (september, lugege augusti lõpus läbi)
  3. Aidi Vallik „Kuidas elad, Ann?”(november-detsember)
  4. Üks reisiraamat vabal valikul (veebruar)
  5. O. Preussler „Krabat“ (aprill)
  6. Üks noorsooraamat omal valikul (ilmunud 2007-2017) (mai-juuni)

Soovituslik:

Helga Nõu „Pea suu!“, „Tõmba uttu!“

Gerald Durrell „Minu pere ja muud loomad“, „Linnud, loomad ja sugulased“, „Loomaaed saarel“, „Loomaaed pagasis“

Jules Verne “20 000 ljööd vee all” , „Kapten Granti lapsed“, „15-aastane kapten“, „Saladuslik saar“

Aidi Vallik „Mis teha, Ann” ja „Mis sinuga juhtus, Ann?”

Jüri Parijõgi „Teraspoiss“

Leelo Tungal „Varesele valu”
J. R. R. Tolkien “Sõrmuste isand” (I-III)

Daniel Defoe „Robinson Crusoe“

Juhan Jaik „Kaarnakivi“

David Almond „Skellig“

Michael Hoeye „Kõrbeliiva maetud. Hermux Tantamoqi seiklused“

Terry Pratchet „Võlukunsti värv“

Peter Bichel „Ameerikat ei ole olemas“

James Stephens „Kullapott“

VIII klass

Kohustuslik

  1. Antoine de Saint-Exupéry „Väike prints“ (september, loe enne kooli algust läbi)
  2. Oscar Wilde „Õnnelik prints“ (septembri lõpp-oktoobri algus)
  3.  W. Golding „Kärbeste jumal“ (november)
  4. Ilmar Raag, Gerda Kordemets „Klass”  (jaanuar)
  5. A. C. Doyle „Etüüd punases“ (veebruar-märts)
  6. A. Kitzberg „Libahunt“ (aprill-mai)
  7. Üks noorsooraamat omal valikul (ilmunud 2007-2017) (mai-juuni)

Soovituslik

R. Bradbury „Marsi kroonikad”

N. Harper Lee „Tappa laulurästast“

M. Karu „Nullpunkt“

D. Leesalu „Mängult on päriselt“

D. Hill „Näeme veel, Simon“

J. D. Salinger „Kuristik rukkis“

C. Dickens „Oliver Twist“

J. Tangsoo „Hanejaht“

E. A. Poe´ novellid

A. Christie´ kriminaalromaanid

M. Haddon „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal“

N. Mc Clintok „Üle ääre“

K. Reimus „Haldjatants”, „Eilset pole olemas”

M. Sabolotny „Kirjaklambritest vöö”

H. Nõu „Pea suu!”, „Tõmba uttu!”

K. Kaldmaa „Halb tüdruk on jumala hea olla”

K. Ohlsson „Klaaslapsed”

K. Rebane Aitäh elu eest”

T. Lall „Ära armasta mind enam”

B.-K. Lõhmus „Imesid juhtub harva”

IX klass

Kohustuslik

  1. Andrus Kivirähk „Rehepapp“ (september; loe enne kooli algust läbi);
  2. Maimu Berg „Seisab üksi mäe peal” (oktoober-november)
  3. Juhan Liivi ja Lydia Koidula luulekogu (detsember)
  4. J. Liivi jutustus „Vari” (jaanuar)
  5. Friedebert Tuglase novell „Popi ja Huhuu” (veebruar)
  6. Jaan Krossi romaan „Wikmani poisid” (mai)

Soovituslik

Valev Uibopuu „Janu“

August Gailit „Toomas Nipernaadi“

Karl Ristikivi „Rohtaed“

Mats Traat „Inger“

A. H. Tammsaare „Kõrboja peremees“

J. Aavik, A. Lamp „Keeleuuenduse lõpmatu kurv“

Mehis Heinsaar „Härra Pauli kroonikad“

August Kitzberg „Kauka jumal“

Sass Henno „Mina olin siin“

A.Kivikas „Nimed marmortahvlil”

K. Ristikivi „Inimese teekond”

E. M. Remarque „Läänerindel muutuseta”

M. Unt „Hüvasti, kollane kass”

 

Soovi korral lae fail alla:

PÕHIKOOLI LUGEMISVARA 2017 2018

GÜMNAASIUMI LUGEMISVARA  2017/2018

X klass

I kursus (I semester) “Kirjandus antiigist 19. sajandini“

  1. Sophokles “Kuningas Oidipus” või Longos “Daphnis ja Chloe” – sept
  2. Giovanni Boccaccio “Dekameron” omal valikul 3 novelli – okt
  3. William Shakespeare “Hamlet” – nov
  4. Molière “Tartuffe” – dets

II kursus (II semester) “Kirjandusteose analüüs ja tõlgendamine“

  1. Aleksandr Puškin “Jevgeni Onegin” – jaan/veebr
  2. Erich Maria Remarque “Triumfikaar” – märts
  3. Oscar Wilde “Dorian Gray portree” – aprill
  4. Lühiproosa: Tšehhov, Poe, Salinger, Vallak, Gailit, Tuglas, Unt, Valton, Traat jt – mai

XI klass

III kursus (I semester) “Kirjanduse põhiliigid ja -žanrid“

  1. Fjodor Dostojevski “Kuritöö ja karistus” – sept
  2. Anton Hansen Tammsaare “Tõde ja õigus” – okt
  3. Lühiproosa: võrdlevalt Mehis Heinsaare “Ilus Armin” ja Friedebert Tuglase “Maailma lõpus” – nov
  4. Anton Tšehhov “Kolm õde”, novellid – dets/ jaan

IV kursus (II semester) “20. sajandi kirjandus“

  1. Franz Kafka “Protsess” – jaan/veebr
  2. Samuel Beckett “Godot’d oodates” – märts
  3. George Orwell “1984” – aprill
  4. Eesti luule – mai

XII klass

V kursus (I semester) “Uuem kirjandus“

  1. Mihhail Bulgakov “Meister ja Margarita” – sept
  2. Üks romaan neist – okt:

Jaan Kross “Paigallend”

Mihkel Mutt “Eesti ümberlõikaja”

Karl Ristikivi “Hingede öö”

Mati Unt “Sügisball”

  1. Moodsat eesti (lühi)proosat ühelt järgmistest autoritest: Mats Traat, Mihkel Mutt, Mati Unt, Arvo Valton, Maarja Kangro, Urmas Vadi, Jaan Kaplinski, Jaan Kross, Tõnu Õnnepalu, Eeva Park, Ervin Õunapuu – nov
  2. Üks teos sarjast “Moodne aeg” www.varrak.ee/category/58/  – dets/jaan

VI kursus ehk järelnope, võimalik valikkursus “Teater ja kirjandus”

  1. Väga moodne eesti dramaturgia – tekst selgub töö käigus, õpetaja varustab õpilased sellega ise – veebruar
  2. Omal valikul üks eesti luulekogu – märts, aprill

Soovituslik kõikidele gümnaasiumihariduse omandajatele

George Orwell “1984” ning Aldous Huxley “Hea uus ilm”

Kurt Vonnegut “Tšempionide eine”

Mika Waltari “Sinuhe ehk Egiptlane”

Erich Maria Remarque “Triumfikaar”

Ernest Hemingway “Hüvasti, relvad!”

Herman Hesse “Siddhartha. Hommikumaa ränd”

Jean-Paul Sartre “Iiveldus”

Gabriel García Márquez “Sada aastat üksildust”

Salman Rushdie “Mauri viimane ohe”

Soovi korral lae fail alla:

GÜMNAASIUMI LUGEMISVARA